המדריך המלא לאיך אפשר להגיע לחופש כלכלי וכיצד ניתן להשיגו

חופש פיננסי הוא מצב של חופש מדאגות פיננסיות. זה לא קשור רק לכמה כסף יש לכם, אלא לדעת שאתם מסוגלים לדאוג לצרכים שלכם ועדיין להיות מסוגלים לעמוד ביעדים שלכם.

הצעד הראשון לקראת חופש כלכלי הוא חיסכון בכסף. אתם צריכים לחסוך מספיק כדי שתוכל לכסות את ההוצאות שלכם במשך שנה או שנתיים מבלי שתצטרכו לדאוג לשום דבר אחר. לאחר שעשיתם זאת, תוכלו להתחיל עם השקעות.

אתם יכולים להשקיע בדברים כמו מניות ואג"ח, מה שיעזור להגדיל את החסכונות שלכם לאורך זמן.

שלושת השלבים שנותנים מענה לאיך אפשר להגיע לחופש כלכלי שכולם צריכים לדעת

גלו את השווי הנקי שלכם

ההגדרה של שווי נקי היא שווי כל הנכסים בניכוי שווי כל ההתחייבויות. הערך של נכס הוא המחיר שבו ניתן היה למכור אותו.

חישוב השווי הנקי הוא פשוט, אם יש לכם יותר נכסים מהתחייבויות, אז השווי שלכם יהיה חיובי. אם יש לכם יותר התחייבויות מנכסים, השווי הנקי שלכם יהיה שלילי.

מה זה שווי נקי

שווי נקי מתייחס בפשטות לכמה כסף יש לאדם בחשבון הבנק או בהשקעות שלו לאחר שלוקח בחשבון את החובות וההוצאות שלו. במילים אחרות, הוא מוגדר כסכום הכולל שבו הנכסים עולים על ההתחייבויות ומייצג את מצבו הפיננסי של אדם בנקודת זמן מסוימת.

כיצד לחשב את השווי הנקי שלכם

חישוב השווי הנקי שלכם יכול להתבצע על ידי חיבור של כל הנכסים שלכם (כגון מזומן ביד, מניות, אג"ח) והפחתת כל חוב שאתם חייבים כרגע (כגון תשלומי משכנתא).

קצת על השקעות כדרך להשגת חופש כלכלי

השקעות הן בסך הכל להרוויח כסף. ככל שתשקיע יותר, כך תוכל להרוויח יותר כסף. זה יכול לשמש גם כדרך לגוון את ההשקעות שלך, כלומר להשקיע במגזרים ותעשיות שונות כך שאם מגזר או ענף אחד ייכשל, השני עדיין יוכל לספק איזושהי תשואה.

ניתן לסווג השקעות לפי אופן ביצוען: מניות, אג"ח, קרנות נאמנות וקרנות נסחרות בבורסה (ETF).

יש הרבה דרכים להשקיע בשוק. הדרך הפופולרית ביותר היא השקעה במניות ובמניות. כשאנחנו קונים מניות, אנחנו קונים חלק קטן מחברה, מה שאומר שאם החברה מצליחה, אז גם אנחנו. השקעה במניות היא לא הדרך היחידה להרוויח כסף מהשוק. אנו יכולים גם להשקיע באגרות חוב, נכסים או סחורות כגון זהב או נפט.

ניתן לסווג השקעות בשתי דרכים: אקטיביות או פסיביות. השקעות אקטיביות הן כאשר אתה עושה מאמץ לגרום להשקעה שלך לצמוח, בעוד השקעות פסיביות הן כאשר אתה פשוט נותן לכסף שלך לשבת שם ולחכות שהוא יצמח מעצמו.

השקעה בחברה הנכונה או בשירות מניב יכולה להיות המפתח לעתיד מוצלח. השקעה בחברה שאינה בת קיימא או שאין לה פוטנציאל לצמיחה רק תוביל להפסדים, בעוד שהשקעה במנהיג שוק מתפתח עלולה להוביל לצמיחה והצלחה אקספוננציאלית.

תיצרו תקציב לחופש הפיננסי החדש שלכם

יצירת תקציב היא צעד חשוב בהשגת חופש כלכלי. זה גם הצעד הקשה ביותר מכיוון שהוא דורש משמעת ומחויבות כדי לדבוק בתוכנית. השלבים הבאים יעזרו לכם ליצור תקציב משלכם:

 • ראשית, הגדירו לעצמכם מטרה. האם זה כדי לשלם את החוב? לחסוך לפנסיה?
 • לאחר מכן, חשבו את ההכנסות וההוצאות שלכם
 • בנוסף תיצרו תקציב חודשי על סמך החישובים שלכם
 • לבסוף, מצאו דרכים לצמצם הוצאות ולהגדיל הכנסה

היפטרו מחובות והתחילו לבנות עושר בעתיד

חובות הם בעיה מרכזית עבור אנשים רבים. זה יכול להיות מקור למתח וחרדה, כמו גם מכשול מרכזי להשגת יעדים פיננסיים.

הצעד הראשון בחיסול החוב הוא יצירת תוכנית חיסול חוב הכוללת את הדברים הבאים:

 • הערכה של כמה כסף יידרש
 • רשימת כל החובות וסכום התשלום המינימלי
 • רשימת כל ההוצאות וההכנסות החודשיות
 • רשימה של כל ההוצאות הקבועות (שכר דירה, תשלומי רכב, ביטוח)
 • ציר זמן משוער למועד בו יבוטל כל חוב

מדוע אנשים לא מצליחים להשיג את יעדם של חופש כלכלי

אנשים לא מצליחים להשיג את מטרתם של חופש כלכלי מסיבות שונות. המון אנשים שואלים את עצמך איך אפשר להגיע לחופש כלכלי, בחלק זה נדון מה הסיבות העומדות מאחורי אי השגת יעדים בהשגת עצמאות כלכלית.

הסיבות בגללן אנשים לא מצליחים להשיג את יעדם של חופש כלכלי הן:

 • אחת הסיבות היא שאנשים לא מודעים להרגלים שהם צריכים לפתח כדי להצליח. הם אולי מתחילים עם כוונות טובות אבל הם לא יודעים איך לשמור על ההרגלים הטובים לאורך זמן.
 • סיבה נוספת היא שאנשים עשויים לפחד מדי או להרגיש שעדיין אין להם מספיק כסף, ולכן הם דוחים את התוכניות שלהם למועד מאוחר יותר בחיים.
 • סיבה שלישית יכולה להיות פחד משינוי. פחד זה יכול לנבוע מהרתיעה של אדם עצמו משינוי או שהוא יכול לבוא ממקורות חיצוניים כמו חברה, משפחה, חברים וכו'.
 • הסיבה הרביעית יכולה להיות בגלל שאנשים חוששים ממה שאחרים עלולים לחשוב עליהם אם הם ישנו את אורח חייהם באופן דרסטי לאחר שנים של חיים בצורה מסוימת.
 • ישנן סיבות רבות נוספות לכך שאנשים לא מצליחים להשיג את מטרתם של עצמאות כלכלית, אלא ארבע אלו הם הסיבות העיקריות.

מהו חופש פיננסי, מדוע הוא חשוב

חופש פיננסי הוא החופש מדאגה וחרדה כלכלית. ניתן להשיג זאת על ידי חיסכון בכסף, השקעה נבונה והוצאה אחראית כפי שציינו. חופש כלכלי הוא מטרה שאנשים רבים שואפים אליה והשאלה שעולה היא איך אפשר להגיע לחופש כלכלי, בואו נלמד מדוע חופש פיננסי הוא חשוב.

הרעיון של לא לדאוג מכסף או משכורת חיים למשכורת הוא משהו שאנשים רבים רוצים. עם זאת, יש הרבה תפיסות שגויות לגבי מה זה אומר להיות חופשי כלכלית וכיצד להגיע לשם. בנוסף יש הרבה תפיסות שגויות לגבי המשמעות של להיות חופשי מבחינה כלכלית.

תפיסה מוטעית אחת היא שאנשים עשירים כלכלית גורמים לזה להיראות כאילו הגיעו לחופש כלכלי.

תפיסה שגויה נוספת היא שלהרוויח הרבה כסף יוביל אוטומטית לחופש כלכלי, מכיוון שהם יכולים להרשות לעצמם כל מה שהם רוצים ללא לחץ כלכלי.

במציאות, להרוויח יותר כסף יכול לגרום ליותר חובות ולמרבה הצער עדיין לא להוביל לאושר או חופש פיננסי אמיתי. עצמאות כלכלית נראית גם כמטרה נעלה עם מטרה בלתי ניתנת להשגה.

מהם הצעדים הנדרשים להשגת היעדים הפיננסיים שלכם

מטרות פיננסיות מבוססות על צרכיו, האינטרסים והרצונות של הפרט. כדי להשיג את המטרות הללו, הם צריכים לזכור את ההכנסות, ההוצאות והחסכונות שלהם התשובה לשאלה איך אפשר להגיע לחופש כלכלי היא לעשות צעדים להשגת היעד הפיננסי, בואו נעבור על הצעדים.

 • הצעד הראשון להשגת היעד הפיננסי שלכם הוא להגדיר אותו. חשוב שתגדירו תאריך יעד ספציפי ליעד הפיננסי שלכם. זה יעזור לכם לשמור על מוטיבציה ולהתמקד במה שאתם רוצים להשיג.
 • השלב הבא הוא לוודא שאתם יוצרים תוכנית תקציב שתעזור לכם לדעת לאן הכסף שלכם הולך וכמה ממנו נשאר בסוף החודש. תוכנית תקציב צריכה לכלול את כל מקורות ההכנסה וכן את כל ההוצאות כמו שכר דירה, מזון וכו'.
 • לבסוף, ודאו שאתם חוסכים קצת כסף מדי חודש למקרי חירום או אירועים בלתי צפויים בחיים שעשויים לדרוש יותר כסף מהרגיל כדי להתמודד איתם.

כל האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי וכל המידע המצוי באתר משמש כמידע כללי בלבד, מקווים שמאמר זה נתן לכם רקע בנוגע לאיך אפשר להגיע לחופש כלכלי.

תפריט נגישות